Bizi takip edin
|
EN

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

İnşaat Mühendisliği

Sıkça Sorulan Sorular

Genel Bilgiler


Eğitim süresi dört yıldır. Eğitimin ilk yılında İEÜ'deki bütün mühendislik bölümlerinde olduğu gibi matematik, fizik, kimya, mühendisliğe giriş ve programlamaya giriş dersleri verilmektedir. Daha sonraki yıllarda ise temel inşaat mühendisliği derslerinin yanı sıra uzmanlık derslerine geçilmektedir. İkinci sınıfta, Malzeme Bilimi, Teknik Çizim, Mühendislik Mekaniği: Statik ve Dinamik, Mühendislik Matematiği, Mühendisler İçin Olasılık, Mukavemet, Akışkanlar Mekaniği temel inşaat mühendisliği dersleri görülür. Üçüncü sınıftan itibaren inşaat mühendisliğine uzmanlık alan dersleri olan Hidromekanik, Yapı Statiği, Betonarme ve Betonarme Yapıların Tasarımı dersleri alınır. Dördüncü sınıfta ise seçmeli derslerin yanı sıra Mühendislik Bitirme Projesi alınıyor. Öğretim planı ve seçmeli derslerin için  https://cie.ieu.edu.tr/tr/curr web sitesine inceleyebilirsiniz.

İnşaat mühendisliği bina projeleri haricinde birçok altyapı projelerinin yapımını üstlenen oldukça geniş bir sektörü olan bir mühendislik dalıdır. İnşaat Mühendisliğinin içinde farklı anabilim dalları bulunmaktadır: Yapı, Zemin, Yapı Malzemesi, Hidrolik ve Su Kaynakları, Ulaştırma Mühendisliği. İnşaat mühendisleri konut, prefabrik, ulaşım, enerji, altyapı gibi sektörlerinde, otoyol/köprü/tünel/tren yolu, havalimanı gibi ulaşım yatırımları, baraj, liman inşaatları, zemin iyileştirmeleri gibi alanlarda çalışmaktadır.

2. ve 3. sınıf derslerinin birçoğunda laboratuvarda kullanılmaktadır. İEÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde 4 laboratuvar (Geoteknik, Hidrolik, Yapı Malzemesi ve Yapı Laboratuvarı) bulunmaktadır.

Eğitim dili İngilizce’dir. Hazırlık sınıfı okunması durumunda, 1 sene boyunca yoğun bir İngilizce eğitimi verilmektedir.

Bölümümüzde stajlar 20 gün ofis ve 20 gün şantiye olacak şekilde yapılmaktadır. Detaylı bilgi için: https://cie.ieu.edu.tr/tr/internships

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Erasmus programı kapsamından çeşitli alanlarda daha fazla bireyin faydalanabilmesi için Avrupa'daki birçok üniversite ile Erasmus anlaşması bulunmaktadır.

https://oia.ieu.edu.tr/tr/erasmus-anlasmalari-ve-kontenjanlar

Çift anadal programı (ÇAP) öğrencilerin kendi anadal lisans programları ile birlikte  eş zamanlı olarak ders alarak ikinci bir lisans diploması alabilmelerini sağlamaktadır. ÇAP bölümlerin listesine ve başvuru koşullarına https://oim.ieu.edu.tr/tr/cift-anadal-programlari-cap linkinden ulaşabilirsiniz. ÇAP yapmak isteyen öğrenciler ilgili yönergeyi (https://www.ieu.edu.tr/tr/bylaws/type/read/id/21) okuyarak başvurularını yapabilirler. https://cie.ieu.edu.tr/tr/cift-anadal-programi

İnşaat mühendisliği, malzeme ve tekniği bir araya getirerek, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühendislik dalıdır. İnşaat mühendisleri her türlü bina, baraj, havaalanı, köprü, yol, liman, kanalizasyon, tünel vb. hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konuları ile ilgili eğitim ve araştırma yapar.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.